Maraş Tarhanası Nasıl Üretilir?

Maraş Tarhanası Nasıl Üretilir? 1 tarhana

 

Ana malzemeler buğday ve tam yağlı yoğurttur. Tarhana için uygun nitelikte olan dövmelik buğdaylar (yarma) değirmende ayıklanır, öğütülür ve yıkanır.
Hazırlanan dövme, kaynamış suda eriyinceye kadar karıştırarak pişirilir. Pişen dövme aşı dinlemeye bırakılır. Bekleme süresi (3-6 saat).
Soğuyan dövme aşına bol yoğurt ilave edilir. Yoğurt ile buğday aşı homojen bir karışım olana kadar yoğrulur. Tarhana aşı fermantasyonabırakılır. Bekleme süresi (12-18 saat).
Mayalanan aş, çığlara serilir ve güneşte kurutulur. Kurutma işlemi (48-72 saat) gerçekleştirilerek, ürün nemden tamamen arındırılır. Kuruyan tarhanalar çığlardan sökülerek ambalajlanır, tüketime hazır hale getirilir.

Tarhana Çeşitleri
Ülkemizde yaklaşık 50 çeşit tarhana olduğu bilinmektedir. Bunlardan bazıları; Maraş , Ege, Trakya, Gediz, Sivas , Beyşehir, Kastamonu yaş, göce, göçmen, kiren (kızılcık), hamur, et, süt, üzüm tarhanaları ve top, ak, kıymalı, şalgamlı ve pancarlı tarhanalardır. Bu çeşitlilik yöresel olarak kullanılan hammaddedeki değişiklikler ve sunum şeklinden kaynaklanmaktadır.